Financování svatby
11.3.2016 1256 Views

Financování svatby

Nechci říkat, že se na svatbě dá ušetřit, to je totiž velmi zavádějící věta. Myslím ale, že se dá připravit velmi hezká svatba a nezaplatit za ní velké sumy. Nejvyšší položka na svatbě je svatební hostina. Nezapomeňte, že ve svatební den budete hostit často větší skupinu lidí. Pokud budete mít obřad již dopoledne, bude to asi jídlo a pití za celý den. A to je vysoká položka. Při plánování své svatby si položte pár zásadních otázek:

  • Budu mít svatební hostinu pro nejbližší rodinu a pak večírek pro přátele už jen s trochou jídla?
  • Nebo budu mít na hostině všechny hosty až do pozdního večera a dostanou tedy oběd, večeři, dort a pití po celý den?
  • Budeme jíst menu za 1000 Kč nebo za 500 Kč?
  • Musíme mít večer párty s živou hudbou či DJ, s programem a s bohatým rautem?
  • Večer na párty si tvrdý alkohol zaplatí přátelé sami a nebo dám na bar limitní částku? (a jak vysokou?)
  • Pojedeme vlastními auty nebo půjčíme limuzínu, minibusy, veterána,historickou tramvaj atd.?
  • Potřebuji nutně fotografa i video po celý den? A nebo si je objednám jen na obřad a pak posbírám fota od všech přátel, kteří budou na svatbě s fotoaparáty?

To je jen pár základních otázek.

Jak ušetřit?

Svatební den je den opravdu výjimečný a tak se většinou, v rámci možností, k tomuto dni přistupuje i při objednávání jednotlivých služeb. Vzhledem k tomu, jak jsem se již zmínila, skoro každá dále uvedená položka není cenou konečnou. Je jen na vás, v jaké výši si některé dodavatelské činnosti objednáte.
Podotýkám však důležité – že levnější či levné věci jsou skoro vždy na úkor kvality.
Vybírejte proto velmi pečlivě a s rozvahou. Tato věta platí i v opačném případě, kdy na ceny nehledíte. Je zbytečné kupovat draze stejnou věc, která má u jiného prodejce lepší cenu.

 

Hostina – bude opravdu jen pro nejužší rodinu a vybrané menu je v nejnižších cenách, jakou restaurace nabízí – pozor, aby vás rodina nepomluvila, že na nich šetříte
Nápoje – k hlavnímu jídlu jen pivo a víno a vše v limitovaném počtu na osobu – to už na vás svatební hosté asi nenechají nit suchou
Prstýnky – nejtenčí kroužky co jsou na našem trhu, bez rytiny uvnitř – velmi brzy se vám prstýnky zničí – možná i zlomí a jistě je nebudete moci nosit celý život

Oznámení – pustíte se do výroby sami – pokud ano, dejte si záležet na materiálu a výsledku, ruční práce se moc cení, ale musí mít opravdu úroveň – opravdu chcete

vytisknout v práci svá oznámení a pak je doma stříhat a skládat do obyčejných obálek?

Svatební dort – někdo z rodiny je skvělý kuchař, možná dokonce i cukrář. Ale má zkušenost se svatebním dortem? Umí vypočítat porce? Risknete, že bude někdo bez dortu? Vydrží váš amatérský dort převoz?
Svatební koláčky a zákusky – toto je snad jediná položka bez rizik – naopak domácí pečivo je to nej – bohužel se už moc často nevidí.

Doprava – v rodinách jsou dnes krásná i luxusní auta a pro mnoho přátel bude čest vozit nevěstu nebo ženicha, jen se ujistěte, že řidič nepije, trefí na místo určení, umí jezdit v koloně, jeho vůz je ve skvělé formě a to nejen po stránce technické, ale i interiér vozu.

DJ – pokud vůbec v rámci úspor chcete večer hudbu, tak požádáte kamaráda o hraní. Jste si jistí technikou kterou potřebujete nebo tou co dodá kamarád? Jaké má zkušenosti? Umí zareagovat na přání všech hostů, kteří jsou v různých věkových kategoriích? Nebo ho necháte, ať si udělá svou vlastní diskotéku (třeba miluje techno) a vy se budete ze své židle dívat na prázdný parket.

Program na večerní párty – Pokud je mezi hosty někdo se zajímavým koníčkem či povoláním, které se dá uvést jako program večera je to jistě báječné. Jen se ujistěte, že je to bezpečné, že vystupující je zvyklý mít
před sebou publikum, že vystoupení není vulgární, že místo kde jste je k tomuto vystoupení uzpůsobeno a že se budete dobře bavit.

Květiny – květinová výzdoba je jako váš šperk, také je to jeden z hlavních prvků nevěsty. Až se budete dívat na fotografie z celého dne, chcete vidět uvadající kytici jen proto, že ji vázala kamarádka – amatérská květinářka (ale moc šikovná), která vůbec netuší nic o zatažení květin pro jejich dlouhou trvanlivost? Nebo jste vybrali květiny II. cenové kategorie pro nižší cenu a vaše kytice vydržela jen hodinu?

Dekorace – opět jedna z mála položek kde by se nemělo nic přihodit, pokud jste sama kreativní a šikovná je naopak hezké, když jsou na stole vaše vlastnoručně vyrobené jmenovky či malé dárky pro svatebčany.
Je to však, jak sama jistě vidíte jen drobná položka.
Ať už vyberete cokoli a za jakoukoli pro vás přijatelnou částku, je to jistě to co si přejete a k tomu vám gratuluji.
O veškeré placení by se mohl starat někdo, kdo si vezme na starosti celou svatbu. V rodině to může být například svědek nebo někdo z přátel. Je to pak osoba, která simuluje práci svatebního koordinátora, pokud ho tedy nemáte.

Co praví etiketa v případě placení:
Nevěsta kupuje ženichovi košili
Otec nevěsty platí jídlo na hostině
Ženichův otec platí nápoje
Ženich prstýnky a kytici

Ze své zkušenosti však vím, že i toto jsou velmi často popíraná pravidla. Velmi často spolu snoubenci dlouho žijí ve společné domácnosti a velmi často si svou vlastní svatbu financují sami. Zde asi více než jinde platí, že vše záleží na dohodě mezi snoubenci a rodinami.

Previous Druhy obřadů
Next Svatební výročí

About author

You might also like

Svatba 0 Comments

Scented candles: how I learned to stop worrying and smell the bluebells

Nam in pharetra nulla. Cras aliquet feugiat sapien a dictum. Sed ullamcorper, erat eu cursus sollicitudin, lorem orci condimentum ante, non tincidunt velit dolor eget lacus. Ut dolor ex, gravida

Svatba 0 Comments

Savers offered fixes of up to seven years

Nam in pharetra nulla. Cras aliquet feugiat sapien a dictum. Sed ullamcorper, erat eu cursus sollicitudin, lorem orci condimentum ante, non tincidunt velit dolor eget lacus. Ut dolor ex, gravida

Svatba

Svatební agentura

Využití služeb svatební agentury bude Vaše nejlepší investice v přípravách a svatbě samotné. Při hledání dobré svatební koordinátorky nepospíchejte a dobře vybírejte. Bude to člověk, který s Vámi bude ve Váš svatební den. Doporučuji